Cartalia Poetry Series - dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Cartalia Poetry Series
Tomiki wierszy współczesnych poetów angielskich w wyjątkowym opracowaniu graficznym, przygotowane we współpracy z Equipage Cambridge
dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Serie wydawniczedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Pozycje książkowedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Zapowiedzidobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Bestsellerydobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Recenzjedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
O autorachdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Fragmenty książekdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Wyszukajdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press

Newsletter:

Dodaj swój adres e-mail do listy zainteresowanych nowymi informacjami publikowanymi na stronach Cartalia Press:dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery i savior-vivre, książki. Czym właściwie jest etykieta? Trzy czynniki, które mają wpływ na każdy związek ,
Dobre obyczaje we dwoje. Od chrapania i seksu do kłótni i finansów - dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia pressPeter Post

Dobre obyczaje we dwoje. Od chrapania i seksu do kłótni i finansów

Czym właściwie jest etykieta? Trzy czynniki, które mają wpływ na każdy związek

Czym właściwie jest etykieta?

Kiedy po raz pierwszy podjąłem się roli rzecznika Instytutu Emily Post, przeczytałem wszystkie książki i wywiady mojej prababki Emily Post aby dowiedzieć się co naprawdę myślała o etykiecie. Byłem zaskoczony odkryciem, że Emily w rzeczywistości nie była zwolenniczką reguł. Pragnęła jedynie aby ludzie dobrze czuli się w swoim towarzystwie, aby miło spędzali wspólny czas prowadząc ożywione i interesujące rozmowy, aby mogli dobrze się poznać i robić razem dużo zabawnych i ciekawych rzeczy.
W swoich poszukiwaniach natknąłem się na idealną definicję etykiety, która moja prababka przedstawiła pewnemu dziennikarzowi. Wspaniale oddaje ona stosunek Emily do pojęcia etykiety:


Przy każdym spotkaniu dwojga ludzi ich zachowanie wpływa na ich relacje – mówimy wtedy o etykiecie. Etykieta to nie jest żaden sztywny kodeks dobrego wychowania ale sposób w jaki ludzie wpływają na siebie nawzajem.

I to wszystko: żadnych manier, żadnych reguł – po prostu zachowanie i jego wpływ na relacje międzyludzkie lub innymi słowy: im większy jest wpływ ludzi na siebie nawzajem tym ważniejsza staje się etykieta w ich relacjach. A najlepszym przykładem tego jak ludzie wpływają na siebie jest związek dwojga ludzi.

Nakaz etykiety
Zapomnij o pytaniu: „Który to widelec?”
Po opublikowaniu w 1922 roku przełomowej książki pt. „Etykieta,” Emily zaczęła dostawać listy od ludzi z całych Stanów Zjednoczonych, w których pytali oni o każdy możliwy aspekt etykiety. Pewnego dnia Emily odebrała kilkanaście listów i we wszystkich czytelnicy pytali o to, którego widelca należy używać w czasie kolacji. W końcu, zdenerwowana Emily powiedziała do swojej sekretarki: „Odpowiedz im, że nie obchodzi mnie jakiego widelca używają do kolacji!”
Jej komentarz świetnie streszcza zasady etykiety:
Naprawdę nie ma znaczenia, którego widelca użyjesz;
Ważne jest to, że w ogóle używasz widelca.
Trzy czynniki, które mają wpływ na każdy związek

Związek dwojga ludzi nie ma bliżej określonej struktury – jest trudny do uchwycenia. Jeśli ktoś kazałyby Ci zacząć bardziej się starać i pracować nad swoim związkiem, spojrzałbyś na niego jak na wariata.
A jaka byłaby Twoja reakcja na to, że możesz mieć natychmiastowy – i pozytywny – wpływ na swój związek ze swoją żoną, dziewczyną, swoim mężem czy chłopakiem tylko jeśli poprawisz swoje codzienne zachowanie, wygląd i sposób wyrażania się. To wydaje się być bardziej wykonalne, prawda?
Czy to wszystko rzeczywiście jest takie proste? Aby się tego dowiedzieć zobacz co może się zdarzyć jeśli coś jest nie tak jeśli chodzi o zachowanie, wygląd i wyrażanie się.
Zachowanie. Kiedy kobieta w restauracji zadzwoniła do swojego znajomego w czasie kolacji, natychmiast zerwała więź z osobą, z którą miała dzielić ten czas – ze swoim mężem. Jej zachowanie jasno dawało do zrozumienia „Nie obchodzi mnie Twoja sytuacja, nie szanuję Twoich uczuć, nie doceniam czasu spędzanego z Tobą.” Jej nieprzemyślane zachowanie mówiło więcej niż tysiąc słów.
Wygląd. Nawet jeśli nic nie robisz i nie mówisz Twoje ubranie i wygląd wysyłają jasny sygnał o tym, co myślisz i odczuwasz. Pewnego wieczoru, w tej samej restauracji na Manhattanie zwróciłem uwagę na parę, która właśnie weszła. Ona miała na sobie ładną bluzkę i spódnicę oraz stylową chustę, która dodawała akcent kolorystyczny jej ubiorowi. Włosy miała ładnie ułożone – naprawdę wyglądała świetnie. On, z kolei, miał na sobie pomięte dżinsy, czarny podkoszulek z głupim napisem z tyłu. „Oni muszą być małżeństwem” powiedziałem do swojej żony, „W przeciwnym razie ona by się z nim nie pokazała publicznie.”
Słowa. Niewłaściwie dobrane słowa mogą być powodem nieporozumień tak jak wiele innych rzeczy. Jednym z najprostszych słów, które jest źle używane to „my.” Wszechobecne „my” najczęściej oznacza „ty” – „Czy powinniśmy zadzwonić i sprawdzić, o której zaczyna się seans?” tak naprawdę znaczy „Czy możesz zadzwonić i sprawdzić, o której zaczyna się seans?”
Już słyszę to pytanie: „Co to znaczy „my”? Jeśli chcesz mnie o coś prosić to po prostu poproś.” Jeszcze lepszym wyjściem jest zaproponowanie, że się samemu zadzwoni gdzie trzeba.
Jak pokazują powyższe przykłady, źle dobrane słowo lub niewłaściwe zachowanie czy wygląd za każdym razem odwracają naszą uwagę od tego co w danej chwili robimy – czy jest to romantyczna kolacja we dwoje, impreza, lub ważna dyskusja – i sprowadza wszystko do jednego pytania „Dlaczego on/ona tak się zachowuje/wygląda/wyraża?” W takiej sytuacji trudno jest na nowo skupić się na tym co robiliśmy wcześniej.

      powrót     

dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery i savior-vivre, książki. Czym właściwie jest etykieta? Trzy czynniki, które mają wpływ na każdy związek ,
Wydawnictwo Cartalia Press poleca nowoczesne podręczniki dobrych manier i klasyki savoir-vivre 'u, a w nich: dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery, savior-vivr, etyka zawodowa.
Ksiązki Cartalia Press to obowiązkowa lektura obywatela bez granic - dobre obyczaje, etykieta, maniery, etyka zawodowa. Czym właściwie jest etykieta? Trzy czynniki, które mają wpływ na każdy związek ,
Wykonanie:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska 2007