Bajki Dzieci Europy - dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Bajki Dzieci Europy
Seria d o b r y c h książek dla dzieci, na którą składają się m.in. najlepsze prace wyłonione w Konkursie Literackim pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka oraz wznowienia cennych tytułów polskich i europejskich.
dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Serie wydawniczedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Pozycje książkowedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Zapowiedzidobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Bestsellerydobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Recenzjedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
O autorachdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Fragmenty książekdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Wyszukajdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press

Newsletter:

Dodaj swój adres e-mail do listy zainteresowanych nowymi informacjami publikowanymi na stronach Cartalia Press:dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery i savior-vivre, książki. Trzy zasady etykiety (ze wstępu),
Party, kolacja i grill. Dobre obyczaje na co dzień i od święta - dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia pressPeggy Post

Party, kolacja i grill. Dobre obyczaje na co dzień i od święta

Trzy zasady etykiety (ze wstępu)

Odpowiedzi na liczne pytania, wobec których stajemy, tkwią w stosowaniu ukrytych zasad etykiety: szacunku, względu na innych i uczciwości. Oto one, w skrócie.
S z a c u n e k. Szanowanie innych oznacza uznawanie ich wartości jako istot ludzkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Osoba szanująca nigdy nie potraktowałaby sprzedawcy, kelnera czy pomocy biurowej jako kogoś gorszego. Szacunek przejawia się w całym codziennym odnoszeniu się do ludzi – w powstrzymywaniu się od umniejszania innych z powodu ich poglądów i opinii, odmowie śmiania się z dowcipów rasistowskich czy seksistowskich, odłożeniu na bok uprzedzeń i zachowywaniu bezstronności.
Szacunek do samego siebie okazuje się równie ważny, co szacunek wobec innych. Człowiek o prawidłowej pewności siebie nie jest chełpliwy ani natarczywy, ale pewny w sposób, który wzbudza to samo u innych. Ceni siebie bez względu na swoje fizyczne atrybuty czy indywidualne talenty, rozumiejąc, że naprawdę liczy się honor i charakter.
W z g l ą d n a i n n y c h. Mieszczą się w nim troskliwość i życzliwość. Wzgląd na innych obejmuje też złotą zasadę: „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie” (Ewangelia wg św. Łukasza 6,31). Troskliwość oznacza m y ś l e n i e o tym, co możesz zrobić, żeby ludzie czuli się swobodnie, natomiast życzliwość dotyczy bardziej czynów. Razem skłaniają nas do pomocy przyjacielowi albo nieznajomemu w potrzebie, złożenia dowodu uznania czy wyrażenia pochwały.
U c z c i w o ś ć. Uczciwość ma więcej wspólnego z etyką niż z etykietą, jednak obie są ze sobą wzajemnie powiązane. Co może być bardziej niezgodne z dobrymi manierami niż oszukiwanie? Uczciwość zapewnia, że działamy szczerze i stanowi jednocześnie podstawę taktu: mówienia i postępowania w sposób, który nie spowoduje niepotrzebnej urazy. Osoba taktowna potrafi powiedzieć szczerze o sytuacji bez wywoływania wielkiego zażenowania czy bólu. Innymi słowy, takt wymaga zarówno empatii, jak i życzliwej szczerości. Zdanie: „Bardziej smakują mi faszerowane pieczarki” jest szczere, podczas gdy: „Ten sos ma okropny smak” może być tak samo prawdziwe, ale równoznaczne z obrazą.
Te trzy podstawowe zasady okazują się uniwersalne i ponadczasowe. Nie zmieniły się od czasu, kiedy Emily Post oparła się na nich w swojej pierwszej książce w 1922 roku. Stanowią podstawę naszych działań dzisiaj. Natomiast dobre maniery są elastyczne. Zmieniają się wraz z upływem czasu i zwyczajami konkretnego miejsca. Zamiast myśleć o manierach jak o sztywnych, nieelastycznych regułach, warto traktować je jako wskazówki pomagające żyć zgodnie z zasadami. To prawda zarówno w świecie rozrywki, jak i w innych dziedzinach naszego życia.
Jako doświadczony gość i gospodyni wszelkiego rodzaju okazji do świętowania Emily Post nawet nie mrugnęła okiem, gdy widelec znalazł się nie na swoim miejscu albo kieliszek miał złą wielkość. Natomiast za niewybaczalne ze strony gospodarza czy gospodyni uważała zaniedbanie „robienia tego, co zapewnia swobodę zarówno otaczającym cię osobom, jak i tobie samemu”. Przeszkadzało jej też, kiedy ktoś wytykał wady drugiej osoby, zwłaszcza w obecności innych. Jak mówiła, liczy się to, by okazywać szacunek i życzliwość; na tym polegają dobre maniery – nic dodać, nic ująć. Całkowicie się z tym zgadzam. Przecież najważniejszym celem gospodarza czy gospodyni jest sprawiać, aby goście czuli się swobodnie i mile widziani, a nie trzymać ich jako zakładników sztywnego zestawu nudnych reguł. Gospodarze są po to, żeby wygładzić wszelkie nierówności i zarazić okazję duchem gościnności i wspaniałomyślności. A na czym polega rola gościa, który liczy się z innymi? Chodzi o to, by być pełnym entuzjazmu, chętnym uczestnikiem. Wystarczy dodać do tego postawę doceniania, a pojawią się zaproszenia na następne wizyty.
Najlepsi gospodarze wyczarowują magię z niczego, tworząc specjalne okazje, o których goście nie przestają mówić, natomiast najlepsi goście z radością biorą udział w uroczystościach. Kto mógłby zapomnieć o tym cudownym przyjęciu, kiedy po raz pierwszy próbował świeżych ostryg i sączył wyjątkowe wino, ciesząc się serdecznymi rozmowami z dawnymi przyjaciółmi i nowymi znajomymi? Kto nie wspominałby podniecenia przygotowań do eleganckiego wydarzenia, gdy oczekiwał na noc pełną możliwości? Okazje towarzyskie są przepełnione wieloma takimi wspaniałymi wspomnieniami.
Cudowne chwile z przyjaciółmi i ukochanymi przypominają nam wszystkim o tym, że stanowimy część większej całości. Niezależnie od tego, czy jesteś z rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy, czy nowymi znajomymi, po prostu odpręż się i wyrażaj mnóstwo uprzejmości i szacunku. Otaczajcie siebie nawzajem ciepłem i dobrym humorem. Nagrodą bywa często niezapomniana, wspaniała okazja, wyryta raz na zawsze w sercach wszystkich uczestników.
Peggy Post
Luty 2005

      powrót     

dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery i savior-vivre, książki. Trzy zasady etykiety (ze wstępu),
Wydawnictwo Cartalia Press poleca nowoczesne podręczniki dobrych manier i klasyki savoir-vivre 'u, a w nich: dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery, savior-vivr, etyka zawodowa.
Ksiązki Cartalia Press to obowiązkowa lektura obywatela bez granic - dobre obyczaje, etykieta, maniery, etyka zawodowa. Trzy zasady etykiety (ze wstępu),
Wykonanie:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska 2007