Dobre obyczaje według Emily Post - dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Dobre obyczaje według Emily Post
Współczesna klasyka savoir-vivre`u: nowoczesne podręczniki dobrych obyczajów, doskonale napisane i zilustrowane przewodniki na temat etykiety w różnych sytuacjach oficjalnych i prywatnych, z życia zawodowego i rodzinnego.
dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Serie wydawniczedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Pozycje książkowedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Zapowiedzidobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Bestsellerydobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Recenzjedobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
O autorachdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Fragmenty książekdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press
Wyszukajdobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia press

Newsletter:

Dodaj swój adres e-mail do listy zainteresowanych nowymi informacjami publikowanymi na stronach Cartalia Press:dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery i savior-vivre, książki. Przedmowa,
Dar dobrych obyczajów. Mieć dzieci lubiane, rozważne, wdzięczne - dobre obyczaje, etykieta, maniery, savoir-vivre, etyka, wydawnictwo cartalia pressCindy Post Senning, Ed.D,  Peggy Post

Dar dobrych obyczajów. Mieć dzieci lubiane, rozważne, wdzięczne

Przedmowa

„Dlaczego dzieci są dziś tak źle wychowane?”.Doświadczenie uczy nas, że dzieci i młodzież nie są tak źle wychowane, jak ludzie mogą myśleć, jednak to, że pytanie powtarza się uporczywie, wskazuje, że problem istnieje. Listy, które przychodzą co miesiąc do rubryk Peggy Post w czasopismach „Parents” i „Good Housekeeping”, w których udziela porad z zakresu dobrego wychowania, wskazują, że rodzice naprawdę chcą, by ich dzieci były taktowne i dobrze wychowane. Wielu rodziców czuje jednak, że są z góry skazani na przegraną. Jak mogą współzawodniczyć, pytamy, skoro filmy i programy telewizyjne promują złe zachowanie, a górę bierze postawa „najpierw ja”? Gdzie są pozytywni bohaterowie, których publiczne zachowanie wspiera i utwierdza wysiłki rodziców w nauczaniu dobrych manier? Jak pracujący rodzice lub samotna matka czy samotny ojciec mogą znaleźć czas na uczenie ich?
To prawda, że kształcenie dzieci i nastolatków w zakresie etykiety może nie być tak łatwe jak czterdzieści lat temu. Nie jest jednak tak trudno, jak może się to rodzicom wydawać, a korzyści, które przynosi ono w czasie całego życia są praktycznie nieograniczone. Dlatego właśnie zdecydowałyśmy się napisać „Dar dobrych obyczajów. Mieć dzieci lubiane, rozważne, wdzięczne” - pierwszą od ponad ćwierć wieku nową publikację Emily Post dla rodziców i dzieci. Współpracując blisko z zespołem ekspertów z zakresu edukacji, komunikacji, zdrowia dzieci nastolatków, psychologii rozwojowej, przygotowałyśmy przewodnik, który rodzice i dzieci mogą śmiało potraktować jako źródło informacji, pomocny poradnik i nieustanną zachętę. „Dar dobrych obyczajów” zawiera nie tylko zasady dobrego wychowania, ale także informacje o tym, kiedy, w jaki sposób i dlaczego je stosować.
Kształt tej książki jest niepowtarzalny: Zasady dobrego wychowania są przedstawiane w kontekście normalnego rozwoju dziecka. Badania nad procesem rozwojowym postąpiły tak bardzo od lat 50. XX wieku, że obecnie stanowią dla nas wirtualną mapę drogową, pozwalająca skutecznie nauczać. „Dar dobrych obyczajów” nie jest książką o psychologii rozwojowej, ale wiedzę z tego zakresu wykorzystuje jako szkielet swojej konstrukcji. Zrozumienie możliwości rozwojowych dzieci i ich emocjonalnych potrzeb pomaga rodzicom określić realistyczne cele i oczekiwania związane z ich zachowaniem. Skupiamy się także na wyjątkowym wpływie, jaki mają rodzice jako modele i nauczyciele dobrego zachowania. Książka pomaga też rodzicom rozwiązywać własne problemy – odpowiadając na codzienne pytania związane z etykietą i zajmując się subtelnościami uprzejmych interakcji między innymi rodzicami i dorosłymi.
Najbardziej zależało nam na tym, by nasza książka była użyteczna dla każdego, kto dziś wychowuje dzieci, niezależnie od tego, jaki kształt ma jego rodzina. Dal wygody używamy w niej najczęściej słów „rodzice” i „opiekunowie”, ale uznajemy je za obejmujące wszystkie sytuacje. Rodzicem lub opiekunem może być każdy - biologiczny ojciec czy biologiczna matka, rodzice adopcyjni, macocha lub ojczym, dziadkowie, opiekun prawny lub przybrani rodzice – kto przyjął odpowiedzialność za utrzymywanie, obdarzanie miłością i kształcenie dziecka do momentu osiągnięcia dojrzałości.
W późnych latach 30. XX wieku, gdy kraj stał w obliczu II wojny światowej, Emily Post napisała „Children Are People” („Dzieci to też ludzie”), przełomowy przewodnik na temat etykiety dla rodziców (1940). Trzy dekady później (1972) Elizabeth Post napisała „Please Say Please” („Proszę, powiedz: proszę”). Oba te okresy były naznaczone wstrząsami i wiele osób uważało wówczas – podobnie jak dziś – że dobre wychowanie ma niewielkie znaczenie w czasie wojny i konfliktów społecznych. Z drugiej strony Emily i Elizabeth Post wiedziały, jak pozytywny wpływ ma dobre wychowanie dzieci i o tym z naciskiem pisały. Uczenie manier – twierdziły – kształtuje charakter dzięki promowaniu takich wartości jak:

- wzgląd na wrażliwość innych
- szacunek
- uczciwość
- samokontrola
- wiarygodność
- sprawiedliwość i sportowa postawa

Te przymioty – twierdzą Emily i Elizabeth Post – umożliwiają mężczyznom i kobietom stawienia czoła wszystkiemu, co może im przynieść życie, z siłą, odwagą i prawością. W pełni się z nimi zgadzamy. Czy nie oczekujemy dziś od wszystkich dzieci siły charakteru? Wiele zasad dobrego wychowania i metod ich uczenia zmieniło się od czasów „Children Are People” i „Please Say Please”, ale podstawy dobrego wychowania i dobrego charakteru pozostały niezmienne. „Dar dobrych obyczajów” jest współczesnym przewodnikiem dla współczesnych rodziców i dzieci. Jest też częścią długiej tradycji. Zaczynamy więc z wdzięcznością dla przeszłości i pełnym entuzjazmu spojrzeniem w przyszłość.

Peggy Post
Cindy Post Senning

      powrót     

dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery i savior-vivre, książki. Przedmowa,
Wydawnictwo Cartalia Press poleca nowoczesne podręczniki dobrych manier i klasyki savoir-vivre 'u, a w nich: dobre obyczaje, etykieta, dobre maniery, savior-vivr, etyka zawodowa.
Ksiązki Cartalia Press to obowiązkowa lektura obywatela bez granic - dobre obyczaje, etykieta, maniery, etyka zawodowa. Przedmowa,
Wykonanie:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska 2007